3547H-1AA-502A by bourns
Image is representational - see mfr. specs
DATA SHEET
3547H-1AA-502A
Bourns
Res Hybritron POT 5K Ohm 10% 1W 3(Elec)/3(Mech)Turns 6.34mm (40.43 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray .. see full description
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
Accessories
Product Attribute
Attribute Value Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
3547H-1AA-502A
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
3(Elec),3(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
1 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
40.43 x 22.48 x 27.5 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
The BOURNS 3547H-1AA-502A is a precision Hybritron potentiometer designed for high reliability in demanding applications. It features a resistance of 5K Ohms with a tolerance of 10%, allowing for accurate and precise control. This potentiometer has a power rating of 1W and offers a smooth electrical and mechanical operation with 3 turns for each. With a compact size of 6.34mm and dimensions of 40.43 x 22.48 x 27.5mm, it can be easily mounted on panels using solder lugs. This component comes packaged in a tray for convenient storage and handling.