3549S-1AG-103A
BournsRes Wirewound POT 10K Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.35mm (40.43 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray .. see full description
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
3549S-1AG-103A
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
40.43 x 22.48 x 27.5 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
Switch Option:
No11446
Number of Elements:
111435
The BOURNS 3549S-1AG-103A is a precision wirewound potentiometer with a resistance of 10K ohms and a tolerance of 3%. This high-quality potentiometer has a power rating of 2 watts and features 10 electrical turns and 10 mechanical turns for precise adjustments. It has a compact size of 6.35mm and comes with solder lug terminals for easy installation onto a panel. The BOURNS 3549S-1AG-103A is ideal for a variety of applications where precision control is required.