3590S-1-203L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
DATA SHEET
3590S-1-203L
Bourns
Res Wirewound POT 20K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.3mm (39.22 X 22.23 X 26.66mm) Solder Lug Panel Mount .. see full description
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
Accessories
Product Attribute
Attribute Value Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
3590S-1-203L
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.22 x 22.23 x 26.66 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Switch Option:
No11446
Number of Elements:
111435
The 3590S-1-203L is a precision wirewound potentiometer manufactured by Bourns, designed for use in human-machine interface (HMI) applications requiring accurate resistance adjustment and reliable performance. This model features a 20 kO nominal resistance with ±5% tolerance, independent linearity of ±0.25%, and a 360° effective electrical angle with ±10°, -0° tolerance, delivering 0.019% resolution. The potentiometer is equipped with solder lug terminals, a plastic bushing (3/8" × 5/16") with a shaft diameter of 0.2480 +0.001, -0.002 inches, and offers a starting and running torque of 0.85 N-cm maximum (unsealed). Key mechanical specifications include a stop strength of 45 N-cm minimum, shaft runout of 0.13 mm T.I.R., and a maximum backlash of 1.0°, with an approximate weight of 19 grams. The device is RoHS compliant and suitable for precision control applications in industrial and consumer electronics where stable, repeatable resistance adjustment is essential.